Ρωσία - Saint Petersburg National Research University of Information Technologies, Mechanics and Optics (ITMO)

Συμφωνία Επιστημονικής Συνεργασίας

Ρωσία
Αγία Πετρούπολη
5 / 7 / 2017
2017 - Ιούλιος 2020
Σ. Μανωλιάδου, τηλ: 2310 995307

Αν. Καθ. κ. Δ. Σαρηγιάννης - Τμ. Χημικών Μηχανικών

Μαθηματικών
Φυσικής
Χημείας
Βιολογίας
Πληροφορικής
Νομικής
Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών
Μηχανολόγων Μηχανικών
Αρχιτεκτόνων Μηχανικών
Μηχανικών Χωροταξίας και Ανάπτυξης

Συνεργασία μεταξύ όλων των Τμημάτων που λειτουργούν στα δύο Πανεπιστήμια με την οποία προβλέπεται ανταλλαγή μελών ΔΕΠ και φοιτητών. Η υλοποίηση των ανταλλαγών θα εξετάζεται ανά περίπτωση μετά από έγκριση των δύο ιδρυμάτων και ανάλογα με τους διαθέσιμους οικονομικούς πόρους των δύο συμβαλλομένων Πανεπιστημίων ή από άλλες εξωτερικές πηγές χρηματοδότησης και εφόσον συνάδουν με όσα προβλέπονται στις σχετικές διατάξεις του  Νόμου 4009/11, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει.

Οι ανταλλασσόμενοι φοιτητές θα μπορούν να φοιτήσουν στο συνεργαζόμενο  Πανεπιστήμιο από ένα(1) έως δύο (2) το πολύ εξάμηνα και θα έχουν απαλλαγή διδάκτρων.