Ρωσία - Saint Petersburg National Research University of Information Technologies, Mechanics and Optics (ITMO)

Συμφωνία Επιστημονικής Συνεργασίας

Ειδικό Συμφωνητικό ανταλλαγής φοιτητών

Ρωσία
Αγία Πετρούπολη
5 / 7 / 2017
2020 - Ιούνιος 2023
Σ. Μανωλιάδου, τηλ: 2310 995307

Καθ. κ. Δ. Σαρηγιάννης - Τμ. Χημικών Μηχανικών

Μαθηματικών
Φυσικής
Χημείας
Βιολογίας
Πληροφορικής
Νομικής
Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών
Μηχανολόγων Μηχανικών
Αρχιτεκτόνων Μηχανικών
Μηχανικών Χωροταξίας και Ανάπτυξης

Συνεργασία μεταξύ όλων των Τμημάτων που λειτουργούν στα δύο Πανεπιστήμια με την οποία προβλέπεται ανταλλαγή μελών ΔΕΠ και φοιτητών. Η υλοποίηση των ανταλλαγών θα εξετάζεται ανά περίπτωση μετά από έγκριση των δύο ιδρυμάτων και ανάλογα με τους διαθέσιμους οικονομικούς πόρους των δύο συμβαλλομένων Πανεπιστημίων ή από άλλες εξωτερικές πηγές χρηματοδότησης και εφόσον συνάδουν με όσα προβλέπονται στις σχετικές διατάξεις του  Νόμου 4009/11, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει.

30/6/2020: Υπογραφή ειδικού Συμφωνητικού για ανταλλαγή φοιτητών (προπτυχιακών ή μεταπτυχιακών). Ο μέγιστος αριθμός ανταλλασσομένων κατ'έτος θα είναι έως δύο (2) φοιτητές για έως ένα ακαδημαϊκό έτος έκαστος. Οι φοιτητές θα έχουν απαλλαγή διδάκτρων αλλά θα επωμίζονται το κόστος των οδοιπορικών τους εξόδων, της διαμονής, της διατροφής και της ιατροφαρμακευτικής τους ασφάλισης. Η διάρκεια ισχύος της ειδική Συμφωνίας θα είναι για 3 έτη και θα συμπίπτει με αυτή της γενικής Συμφωνίας.

Άλλα έγραφα: