Ιράν - Cultural Counceling Center of the Embassy of the Islamic Republic of Iran in Athens

Μνημόνιο Συνεργασίας

Κέντρο Διδασκαλίας Ξένων Γλωσσών
ΣΝΕΓ

Μνημόνιο Συνεργασίας.

Σκοπός του Μνημονίου θα είναι η ανάπτυξη της δωρεάν διδασκαλίας της περσικής γλώσσας, λογοτεχνίας και ποίησης στο ΑΠΘ, σε συνεργασία με το Κέντρο Διδασκαλίας Ξένων Γλωσσών του ΑΠΘ.

Παράλληλα θα προωθεί την κινητικότητα μελών ΔΕΠ και φοιτητών μεταξύ διαφόρων Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων του Ιράν, με στόχο τη διδασκαλία, τη διοργάνωση επιστημονικών συνεδρίων και ημερίδων, την εκπόνηση εκπαιδευτικών και ερευνητικών προγραμμάτων, την έκδοση επιστημονικών εργασιών κ.λ.π.

Επίσης θα παρέχεται η δυνατότητα χορήγησης υποτροφιών από το Ιράν, σε φοιτητές του ΑΠΘ.

Όλες οι προαναφερόμενες δράσεις θα υλοποιούνται ανάλογα με τους διαθέσιμους οικονομικούς πόρους των δύο συμβαλλομένων μερών.