Αυστραλία - La Trobe University

Δημοσιογραφίας & Μ.Μ.Ε.
Κινηματογράφου
Θεάτρου

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ Ανταλλαγή 2 Kαθηγητών ή Λεκτόρων για διάστημα έως 30 ημερών για συμμετοχή σε έρευνα. Το La Trobe θα προσφέρει σε κάθε επισκέπτη καθηγητή ποσό τουλάχιστον μέχρι $50 ADS ημερησίως. Το Α.Π.Θ. καλύπτει το αεροπορικό εισιτήριο και θα προσφέρει ποσό 35 ευρώ ημερησίως για την πρώτη εδομάδα και 20 ευρώ για το υπόλοιπο διάστημα. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΦΟΙΤΗΤΩΝ Ανταλλαγές τουλάχιστον δύο (2) προπτυχιακών ή μεταπτυχιακών με απαλλαγή διδάκτρων για διάστημα έως ενός (1) έτους. Το Α.Π.Θ. θα χορηγεί στους επισκέπτες φοιτητές υποτροφία ίση με τα δίδακτρα που οφείλουν να καταβάλλουν στο Ίδρυμα υποδοχής. Το Πανεπιστήμιο La Trobe θα βοηθήσει τους φοιτητές του στην ανεύρεση στέγης. Το κόστος διαμονής αναλαμβάνουν οι ίδιοι οι φοιτητές.Το υποδέχον ίδρυμα θα βοηθήσει στην ανεύρεση στέγης. Το Α.Π.Θ. θα διαθέσει στους επισκέπτες φοιτητές την ίδια στέγαση που διαθέτει για τους φοιτητές Erasmus, με ελάχιστη ημερήσια χρέωση. Το Α.Π.Θ. χορηγεί 1 μηνιαία υποτροφία για θερινό πρόγραμμα εκμάθησης ελληνικής γλώσσας στο ΣΝΕΓ (ανανέωση 2009).

Κατάσταση:
Ολοκληρώθηκε