Ρωσία - Joint Institute for Nuclear Research

27/3/1991
2017 - Νοέμβρ. 2022
Ε. Μπαξεβανίδου, τηλ. 2310 996742

Καθ. Ι. Αντωνίου - Τμ. Μαθηματικών.

Σχολή Δασολογίας & Φυσικού Περιβάλλοντος
Φυσικής
Χημείας
Βιολογίας
Μαθηματικών
Πληροφορικής
Πολιτικών Μηχανικών
Γεωπονίας
Ιατρικής
Οικονομικών Επιστημών
Αρχιτεκτόνων Μηχανικών
Αγρονόμων Μηχανικών
Μηχανολόγων Μηχανικών
Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών
Χημικών Μηχανικών
Μηχανικών Χωροταξίας & Ανάπτυξης

Η Συμφωνία ενθαρρύνει την ανταλλαγή φοιτητών, επιστημονικού και τεχνικού προσωπικού. Τα δυο Ιδρύματα θα  αναζητήσουν την χρηματοδότηση των κοινών δραστηριοτήτων τους από άλλες πηγές.

12.5.2011: Υπογραφή του νέου κειμένου Συμφωνίας

3.7.2017: Appendix για εξειδικευμένη συνεργασία σε θέματα High Energy Physics (Πείραμα ATLAS -Εργαστήριο Πυρηνικής Φυσικής: Αναπλ. Καθηγ. Δ. Σαμψωνίδης)

23.10.2017: Appendix για τη μεταφορά ανιχνευτών που θα κατασκευάσει το ΑΠΘ και θα αποσταλούν για ολοκλήρωση στη Dubna, στο πλαίσιο της συνεργασίας στο πείραμα ATLAS και συγκεκριμένα στην αναβάθμιση του μιονικού φασματομέτρου New Small Wheel (Αναπλ. Καθηγ. Αλ. Ιωαννίδου, Τμ. Φυσικής)

25.7.2019: 2ο Appendix (Πείραμα ATLAS -Εργαστήριο Πυρηνικής Φυσικής: Αναπλ. Καθηγ. Δ. Σαμψωνίδης) αφορά μεταφορά ανιχνευτών Micromegas από την Dubna στο ΑΠΘ προκειμένου να επιτευχθεί η αναβάθμιση του μιονικού φασματόμετρου New Small Wheel.