Πρόσκληση για εκδήλωση ενδιαφέροντος συμμετοχής σε Πρόγραμμα Εργασίας έτους 2023 (για μέλη ΔΕΠ)

Αξιότιμα μέλη ΔΕΠ,

Σας προσκαλούμε να υποβάλλετε εκδήλωση ενδιαφέροντος συμμετοχής σε Πρόγραμμα Εργασίας του έτους 2023, στο πλαίσιο Συμφωνιών Επιστημονικής Συνεργασίας του Α.Π.Θ. με Ιδρύματα του εξωτερικού, εφόσον το επιτρέψουν οι υγειονομικές συνθήκες.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος (https://international-relations.auth.gr/active-agreements/)  μπορείτε να βρείτε αναρτημένες όλες τις ενεργές Συμφωνίες, ενώ μπαίνοντας στην κάθε Συμφωνία μπορείτε να δείτε τα Τμήματα που αφορά, τι προβλέπει και αν βρίσκεται υπό ανανέωση. Καταρχήν υπάρχει η δυνατότητα επιστημονικής επίσκεψης σε όλα τα συνεργαζόμενα Πανεπιστήμια, όπου α) η Συμφωνία προβλέπει ανταλλαγές μελών ΔΕΠ (φαίνεται από το πεδίο «υποχρεώσεις») και β) δε βρίσκεται υπό ανανέωση (φαίνεται από το πεδίο «διάρκεια ισχύος»). Το ΑΠΘ καλύπτει μόνο τα οδοιπορικά έξοδα, ενώ ανάλογα με τη Συμφωνία, ορισμένα από τα Πανεπιστήμια ενδέχεται να καλύπτουν διαμονή και/ή ημερήσια αποζημίωση (αναγράφονται στη συνημμένη κατάσταση).

Σε περίπτωση που επιθυμείτε να πραγματοποιήσετε επιστημονική επίσκεψη σε ένα από τα συνεργαζόμενα Πανεπιστήμια, παρακαλούμε να υποβάλετε ηλεκτρονικά στο Τμήμα Διεθνών Σχέσεων (internat-rel@auth.grέως την Τετάρτη 31 Μαΐου 2023:

– την αίτηση καθώς και

– γραπτή  αλληλογραφία αποδοχής σας από συνάδελφό σας στο συνεργαζόμενο Πανεπιστήμιο που σας ενδιαφέρει.

Η αξιολόγηση των υποψηφίων και η προτεραιότητα της υλοποίησης του προγράμματος θα εξαρτηθεί, αφενός μεν από τους διαθέσιμους οικονομικούς πόρους του Α.Π.Θ.  και αφετέρου από την ήδη υπάρχουσα ή προβλεπόμενη επιστημονική δραστηριότητα, η οποία θα πιστοποιείται από την επισυναπτόμενη γραπτή  αλληλογραφία αποδοχής σας.

Η υλοποίηση του προγράμματος θα πρέπει να πραγματοποιηθεί στο χρονικό διάστημα από 1.9.2023 έως 1.12.2023, ώστε να υπάρχει το χρονικό περιθώριο απόδοσης εκ μέρους σας προς την Οικονομική Υπηρεσία του ΑΠΘ (προθεσμία απόδοσης δικαιολογητικών έως 8.12.2023).  Το σύνολο των οδοιπορικών σας εξόδων θα σας καταβληθεί μετά την ολοκλήρωση της μετακίνησης και της απόδοσης και ως το τέλος του οικονομικού έτους.

Με τιμή,
Δήμητρα Μεντεκίδου
Προϊσταμένη
Τμήμα Διεθνών Σχέσεων
54124, Θεσσαλονίκη
τηλ: +30 2310 996742
e-mail: internat-rel@auth.gr

ΟΔΗΓΙΕΣ

ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΑΣΗ

1. Προκήρυξη θέσεων για μετάβαση στο εξωτερικό εκ μέρους του Τμήματος Διεθνών Σχέσεων.
  2. Αποστολή από μέλος ΔΕΠ με e-mail στο Τμήμα Διεθνών Σχέσεων (internat-rel@auth.gr):
    • Συμπληρωμένο έντυπο της αίτησης συμμετοχής
    • Ηλεκτρονική αλληλογραφία αποδοχής από μέλος ΔΕΠ/Τμήμα του Ιδρύματος υποδοχής, για συγκεκριμένες ημερομηνίες
  3. Επιλογή μελών ΔΕΠ που θα μεταβούν στο εξωτερικό από Επιτροπή Διεθνών Σχέσεων, ανάλογα με τους διαθέσιμους οικονομικούς πόρους του Α.Π.Θ., την ήδη υπάρχουσα ή προβλεπόμενη επιστημονική δραστηριότητα και τη γεωγραφική κατανομή.
  4. Τα επιλεγέντα μέλη ΔΕΠ ειδοποιούνται με e-mail.
  5. Αποστολή official nomination proposal στο ξένο Πανεπιστήμιο από ΤΔΣ (με κοινοποίηση στο contact person του μέλους ΔΕΠ).
  6. Μετά την απάντηση από το ξένο Πανεπιστήμιο για την αποδοχή της επίσκεψης το μέλος ΔΕΠ ενημερώνει το ΤΔΣ για την τιμή του εισιτηρίου, αλλά δεν το αγοράζει ακόμη.
  7. Βάσει της ενημέρωσης από το μέλος ΔΕΠ υποβάλλεται αίτημα έγκρισης πίστωσης για το εισιτήριο από Τμήμα Διεθνών Σχέσεων.
  8. Μόλις έρθει η έγκριση της πίστωσης του ποσού, το ΤΔΣ ειδοποιεί το μέλος ΔΕΠ να αιτηθεί άδεια απουσίας από τη Γενική Συνέλευση του Τμήματός του και να αγοράσει το εισιτήριο. Η απόδειξη εκδίδεται στο όνομα του μέλους ΔΕΠ.
  9. Μόλις εγκριθεί η άδεια απουσίας του, το μέλος ΔΕΠ συμπληρώνει το έντυπο της εντολής μετακίνησης και το υποβάλλει προς υπογραφή στην Γενική Διεύθυνση Οικονομικών Υπηρεσιών (υπόψη κ. Πάτκου). Στη συνέχεια το έντυπο πρωτοκολλείται. Η ημερομηνία της έγκρισης από τη ΓΣ, καθώς και η ημερομηνία πρωτοκόλλησης της εντολής μετακίνησης πρέπει να είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ προγενέστερες της πρώτης ημέρας υλοποίησης της μετάβασης στο εξωτερικό.
  10. Το μέλος ΔΕΠ φυλάσσει στο αρχείο του την έγκριση της άδειας απουσίας, την εντολή μετακίνησης και την απόδειξη πληρωμής του εισιτηρίου.
  11. Επίσης φυλάσσει και τα boarding passes μετάβασης και επιστροφής.
  12. Με την ολοκλήρωση της παραμονής του στο ξένο Πανεπιστήμιο και πριν αποχωρήσει από αυτό ζητά να του εκδοθεί μία βεβαίωση πραγματοποίησης της επίσκεψής του στο συνεργαζόμενο Πανεπιστήμιο, που να αναφέρει ότι η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο της υφιστάμενης Συμφωνίας Επιστημονικής Συνεργασίας, την περίοδο υλοποίησης και επιγραμματικά τον επιστημονικό σκοπό.

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΜΕΛΟΥΣ ΔΕΠ.

Προσοχή! Οι ενέργειες που αναφέρονται παρακάτω πρέπει να ολοκληρωθούν εντός 7 ημερών από την επιστροφή.

1. Το μέλος ΔΕΠ την επομένη της επιστροφής του λαμβάνει με e-mail από το Τμήμα Διεθνών Σχέσεων (ΤΔΣ ) το έντυπο της Έκθεσης πεπραγμένων το οποίο καλείται να συμπληρώσει και επιστρέψει ηλεκτρονικά (internat-rel@auth.gr) στο ΤΔΣ το συντομότερο, προκειμένου το ΤΔΣ να εκδώσει βεβαίωση υλοποίησης του προγράμματος εργασίας.
  2. Παράλληλα συμπληρώνει το ημερολόγιο κίνησης, το οποίο υπογράφει ο/η άμεσος/η Προϊστάμενός/η του (Πρόεδρος Τμήματος ή σε περίπτωση απουσίας του Διευθυντής/τρια Τομέα).
  3. Tο μέλος ΔΕΠ υποβάλλει αίτηση προς την Οικονομική Υπηρεσία μέσω του συστήματος PAPYROS με συνημμένα:
  • Έγκριση πίστωσης οδοιπορικών εξόδων
  • Βεβαίωση Τμ. Διεθνών Σχέσεων
  • Βεβαίωση επίσκεψης από το ξένο Πανεπιστήμιο
  • Στελέχη επιβίβασης (boarding passes) και απόδειξη πληρωμής εισιτηρίου/ων
  • Άδεια απουσίας
  • Εντολή μετακίνησης
  • Ημερολόγιο κίνησης
  • Υπεύθυνη δήλωση Ν 1599/1986 ότι δεν έχει κάνει χρήση άλλου προγράμματος για τη χρηματοδότηση αυτής της μετακίνησης.
  1. Τα προαναφερόμενα συνημμένα υποβάλλονται και πρωτότυπα στην Οικονομική Υπηρεσία.
  2. Η Οικονομική Υπηρεσία ελέγχει τα υποβληθέντα από το μέλος ΔΕΠ δικαιολογητικά και προχωρά στην απόδοση των οδοιπορικών εντός 10 ημερών από την παραλαβή τους.