Προς τις Γραμματείες των Τμημάτων:

• Οικονομικών Επιστημών
  • Πολιτικών Επιστημών
  • Νομικής
  • Πολιτικών Μηχανικών
  • Αρχιτεκτόνων Μηχανικών
  • Αγρονόμων Τοπογράφων Μηχανικών
  • Μηχανολόγων Μηχανικών
  • Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών
  • Χημικών Μηχανικών
  • Μηχανικών Χωροταξίας & Ανάπτυξης
  • Γεωπονίας
  • Δασολογίας & Φυσικού Περιβάλλοντος
  • Φυσικής
  • Χημείας
  • Βιολογίας
  • Γεωλογίας
  • Πληροφορικής

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Σας προωθούμε ενημερωτικό υλικό από το Δίκτυο “Rectors’ Forum of Southeast Europe and Western Balkans” του οποίου το ΑΠΘ είναι μέλος, σχετικά με Υποτροφίες που απευθύνονται σε διδάκτορες που έχουν αποκτήσει το διδακτορικό τους το πολύ 5 χρόνια πριν από την καταληκτική ημερομηνία της πρόσκλησης ή είναι υποψήφιοι διδάκτορες σε προχωρημένο στάδιο των σπουδών τους. Η υποτροφία είναι 1500,00 € μηνιαίως και αφορά στη διεξαγωγή και παρουσίαση έρευνας σε περιφερειακά κέντρα στην Νοτιοανατολική Ευρώπη, διευρύνοντας περαιτέρω το δίκτυο των ακαδημαϊκών που ασχολούνται με την περιοχή.  Οι θεματικές ενότητες αφορούν την Οικονομία, την Ψηφιακή μεταρρύθμιση και την Πράσινη ανάπτυξη. Η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων είναι 15 Οκτωβρίου 2024.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να βρουν όλες τις πληροφορίες, καθώς και την αίτηση στο πρώτο συνημμένο έγγραφο “Regional Call for Fellowship Applications 2025” και στην ιστοσελίδα https://recas.info/fellowship-call/. Στο συνημμένο έγγραφο “Instructions for Filling the Application” θα βρουν αναλυτικές οδηγίες για τα δικαιολογητικά που χρειάζονται μαζί με την υποβολή της αίτησης.

Για περισσότερες πληροφορίες ή διευκρινίσεις μπορούν να απευθύνονται στην κυρία:

Irena Molnar

University of Belgrade
irena.molnar@ifdt.bg.ac.rs

Παρακαλούμε για ενημέρωση τυχόν ενδιαφερομένων υποψήφιων διδακτόρων και διδακτόρων του Τμήματός σας.

Συνημμένα:

Regional Call for Fellowship Applications 2025 final